Достапни линкови

Туркменистан: Судски процес против новинарот на РСЕ, Огулсапар Мурадова


Во Туркменистан ќе биде одржан судски процес против дописникот на Радио Слободна Европа Огулсапар Мурадова чие апсење беше осудено од меѓународните организации за човекови права. Таа беше уапсена во јуни годинава со уште двајца активисти за човекови права, но за што ќе и биде судено, се уште не е објавено. Амнести интернешнл побара нивно итно ослободување.
XS
SM
MD
LG