Достапни линкови

Багдад: 15-тина загинати и над 200 повредени на прослава на шиитскиот празник во Багдад


Најмалку 15 лица загинаа, а повеќе од 200 се повредени оган од снајпер бил отворен врз муслиманските шиитски верници во Багдад за време на одржувањето на верскиот обред во чест на Имамот Муса Кадим еден од позначајните верски личности на шиитите. Полицијата во Ирак соопшти дека убила неколкумина од снајперистите кои од околните згради отвориле оган врз толпата.
XS
SM
MD
LG