Достапни линкови

Вашингтон: Буш покрена глобална кампања против клептократија


Американскиот претседател Џорџ Буш покрена нова глобална кампања за борба против таканаречената клептократија, односно се пораширената владина корупција. Во изјавата Буш оценува дека оваа појава го поткопува развојот на демократијата, како и економскиот прогрес на сиромашните земји. Кампањата, меѓу другото, подразбира и соработка на американските агенции со странските земји во битката против корупцијата во светот.
XS
SM
MD
LG