Достапни линкови

Либан: Запрена израелската конпена офанзива


Израел ја запре масовната копнена офанзива во јужен Либан со цел да им се даде уште една можност на дипломатските напори за окончување на конфликтот, соопшти израелски официјален претставник. Вчера израелскиот кабинет го одобри планот за проширување на копнената офанзива во реонот на реката Литани, по што израелските трупи, со подршка на тенкови, изутрината ги запоседнаа градот Марџајун и околните села, на околу 9 километри од границата.
XS
SM
MD
LG