Достапни линкови

Виена: Разговори меѓу Белград и Приштина за малцинските права


Со првата рунда на разговорите за правата на малцинствата на Косово, денеска во Виена продолжија вчера започнатите преговори меѓу Белград и Приштина за прашања поврзани за косовскиот статус. На состанокот не ушествуваат претставници на србите на Косово кои синоќа соопштија дека тие не треба да се сметаат за малцинство, туку за конститутивен народ во Покраината.
XS
SM
MD
LG