Достапни линкови

Хирошима: 61 година од атомската бомба врз Хирошима


Десетици илјади луѓе од целиот свет се собраа во јапонскиот град Хирошима на одбележувањето на 61-та годишнина од првото атомско бомбардирање во светот. Градоначалникот на Хирошима Тадатоши Акиба повика да се поведе кампања за уништување на нуклеарното оружје во светот, но предупреди дека светските лидери ги игнорираат ваквите повици. Американските воени авиони го погодија градот Хирошима со нуклеарна бомба на 6-ти агуст 1945-та година.
XS
SM
MD
LG