Достапни линкови

Киев: Јушченко има рок до полноќ да го именува Јанукович за нов премиер


Украинскиот претседател Виктор Јушченко се соочува со крајниот рок, денеска на полноќ, за да го наименува неговиот ривал од портокаловата револуција Виктор Јанукович за нов премиер. На Јушченко на располагање му е и опцијата да го распушти парламентот и да побара предвремени избори, но тоа, според посматрачите, би ја вовлекло земјата во тешка политичка криза.
XS
SM
MD
LG