Достапни линкови

Њујорк: Советот за безбедност ќе гласа за резолуција за Иран


Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска би требало да гласа за резолуцијата со која ќе биде побарано од Иран да ги прекине нуклеарните активности до крајот на август или во спротивно ќе се соочи со санкции. Во пресрет на гласањето иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад изјави дека резолуцијата е неприфатлива и оти неговата земја има право да поседува нуклеарна технологија за мирољубиви цели. Инаку, Русија и Кина се противат на воведувањето санкции против Иран.
XS
SM
MD
LG