Достапни линкови

Техеран: Посета на претседателот на Венецуела Хуго Чавез


Претседателот на Венецуела Хуго Чавез се очекува во Иран каде што ќе потпише неколку документи со претседателот на Иран Махмуд Ахмадинеџад. Чавез во Иран доаѓа по посетите на Куба, Белорусија и Русија. Венецуелскиот министер за нафта Рафаел Рамирез пак во Катар изјави дека ОПЕК е немоќен да го запре растежот на цената на нафтата предизвикан од гео политичките тензии. Венецуела е петта земја извозничка на нафта во светот.
XS
SM
MD
LG