Достапни линкови

Софија: Парламентарните избори на 22 октомври


Бугарскиот парламент денеска реши претседателските избори во таа земја да бидат одржани на дваесет и втори октомври. Водечките партии се уште официјално немаат номинирано свои кандидати за претседател. Според оценките на анлитичарите, најмногу шанси има сегашниот шеф на државата Георги Прванов кому мандатот му истекува во јануари идната година.
XS
SM
MD
LG