Достапни линкови

Европа: Продолжува бранот тропски температури


Бранот тропски температури продолжува во Западна и Централна Европа при што за утре се најавуваат температури до 40 степени. Во Франција, Шпанија, Италија, Австрија и Британија вчера беа измерени 35. Најмалку 40 лица, главно постари, умреа во Франција од последици на горештините минатата недела, а во Чешка е прогласена вонредна состојба, а како и во други земји поради зголема потрошувачка се воведени рестрикции на електрична енергија.
XS
SM
MD
LG