Достапни линкови

Билда: Израел употребува касетна муниција во Либан?


Хјуман Рајтс Воч го обвини Израел дека употребувал таканаречна касетна муниција при артилериското гранатирање врз некои населени места во јужен Либан. Оваа организација прецизира дека делови од вакви бомби, кои се распрснуваат по паѓањето, биле најдени во селото Билда кога едно лице загинало, а дванаесетина други, меѓу нив и седум дица биле повредени. Изреалската армија денеска како одбрана од обвинувањата на Хјуман Рајтс Воч соопшти дека касетните бомби биле во согласност со меѓународното право.
XS
SM
MD
LG