Достапни линкови

Канбера: Австралискиот министер за финансии ги повика жените да раѓаат повеќе деца


Австралискиот министер за финансии Питер Костело денеска ги повика жените да раѓаат повеќе деца како долгорочна потреба на земјата. Според Костело, тоа е витално за економскиот растеж. Тој смета дека имиграцијата не е решение, бидејки тоа води кон етнички тензии. Стапката на раѓање во Австралија изнесува 1,8 деца по жена.
XS
SM
MD
LG