Достапни линкови

Техеран: Иран ќе преземе пропорционална реакција, ако СБ ја спречува нејзината нуклеарна програма


Иран денеска го предупреди Советот за безбедност на ОН да не донесува одлука за спречување на иранската нуклеарна програма, пренесуваат агенциите. Портпаролот на иранското министерство за надворешни работи Хамид Реза Асефи изјавил дека ,,секоја остра мерка на Советот ќе биде пропратена со пропорционална реакција,,. Тој сепак додал дека прашањето за збогатување ураниум и понатаму е тема на преговори меѓу Иран и светските сили.
XS
SM
MD
LG