Достапни линкови

Москва: Русија нема да врши нуклеарни тестови, но е подготвена да го стори тоа ако е потребно


Рускиот министер за одбрана Сергеј Иванов изјави дека Русија нема да врши нуклеарни тестови, но оти останува подготвена да го стори тоа доколку е потребно. Иванов го посети арктичкиот архипелаг Новаја Земја, кое е главно место за вршење нуклеарни тестирања. Русија е една од 34-те земји кои го ратификуваа договорот за забрана на нуклеарни тестови.
XS
SM
MD
LG