Достапни линкови

Виена: Осма рунда од техничките преговори за Косово


Во Виена денеска се одржува 8-мата рунда технички преговори меѓу Белград и Приштина, посветена на децентрализацијата на Косово. Белград бара формирање на 14 нови општини со српско мнозинство, додека Приштина се согласува со формирање на само три такви општини. Ова е последна рунда технички преговори меѓу двете делегации, а кон крајот на месецов треба да започнат преговорите на највисоко ниво за идниот статус на Косово.
XS
SM
MD
LG