Достапни линкови

Њујорк: ОН нема авторитет да наметне решение за Косово


Рускиот амбасадор во Обединетите Нации Виталиј Чуркин изјави дека Светската организација нема авторитет да наметне решение за статусот на Косово. Според него, единствена прифатлива солуција ќе биде онаа што би била договорена со србите. Чуркин ова го изјави по вчерашната седница на Советот за безбедност на која посредникот на Обединетите Нации Марти Ахтисари за преговорите меѓу Белград и Приштина за идниот статус на Косово.
XS
SM
MD
LG