Достапни линкови

Њујорк: Без согласност на Советот за безбедност околу реакција за Северна Кореа


Советот за безбедност на Обединетите Нации не постигна согласност околу можната реакција на Северно-корејските тестирања проектили. Кина предложи осуда на тестовите и забрана за трансфер на технологија во Северна Кореја, но не и санкции, како што бараат Соединетите Држави, Франција, Велика Британија и Јапонија. Русија го подржува кинескиот предлог.
XS
SM
MD
LG