Достапни линкови

Хаг: Почеток на судскиот процес против шест поранешни српски политичари и генерали


Во Хашкиот трибунал денеска почна судскиот процес против шест поранешни српски политичари и генерали под обвинение дека ја испланирале и ја наредиле кампањата на насилство на Косово во текот на илјада деветстотини деведесет и осмата, деведесет и деветата година. Меѓу обвинетите е и поранешниот српски претседател Милан Милутиновиќ кој како и преостанатите се изјасни дека бил невин.
XS
SM
MD
LG