Достапни линкови

Багдад: Десет лица загинале во судири меѓу сојузничките сили и милитантите


Девет лица загинале, а десетици се повредени во судирот на американските и ирачките сили со шиитските милитанти во источниот дел на Багдад. Нападот бил дел од големата безбедносна операција чија цел е спречување на насилството во главниот град на Ирак и фаќање на лидерот одговорен за нападите врз ирачките граѓани. Во акцијата нема повредени ирачки или американски војници.
XS
SM
MD
LG