Достапни линкови

Пјонгјанг: Јапонија и САД ќе работат заедно за санкции на ОН против Северна Кореа


Американскиот претседател Џорџ Буш и јапонскиот премиер Јуничиро Коизуми се согласија да работат заедно со цел Обединетите Нации да воведат санкции против Северна Кореа која деновиве тестира неколку ракети со среден и долг дострел. Јапонија предложи резолуција до Советот за безбедност во која се предвидуваат санкции против Пјонгјанг. Но, Русија и Кина, двете постаојани членки на Советот се спротивставија на ваквиот чекор.
XS
SM
MD
LG