Достапни линкови

Пекинг: Отворена највисоката железничка линија во светот


Кинескиот претседател Ху Џинтао денеска ја отвори највисоката железничка линија во светот, која го поврзува Хималајскиот регион на Тибет, со останатиот дел на Кина. Овој проект тој го нарече големо светско чудо, бидејки железничката пруга оди и на надморска височина од 5 илјади и 72 метра.
XS
SM
MD
LG