Достапни линкови

Софија: Бугарскиот парламент ќе ја укине задолжителната воена служба


Бугарскиот парламент денеска реши да ја укине задолжителната воена служба и целосно да ја професионализира армијата до 2008-ма, во согласност со критериумите на НАТО. Моментално помалу од 70 насто од бугарската армија е професионализирана, а Бугарија е членка на НАТО од 2004-та година.
XS
SM
MD
LG