Достапни линкови

Вашингтон: Сенатот го отфрли предлогот палењето на американското знаме да биде илегален чин


Американскиот Сенат го отфрли предлогот палењето на американското знаме во Соединетите Држави да стане илегален чин. Оваа мерка беше предложена од републиканците и подржана од претседателот Џорџ Буш. Противниците сметаа дека предложениот уставен амандман би го нарушил американското право на слободен израз.
XS
SM
MD
LG