Достапни линкови

Рим: Дводневен референдум за реформи во италијанскиот Устав


Во Италија денеска и утре се одржува референдум на кој гласачите треба да се изјаснат за реформи во Уставот на земјата. Реформите предвидуваат зајакнување на позицијата на премиерот, како и поголеми надлежности за италијанските региони, во областа на здравството, образованието и локалната полиција. На предложените промени во италијанскиот Устав се спортивставува италијанскиот премиер Романо Проди, а нив ги подржува поранешниот премиер Силвио Берлускони и неговите приврзаници.
XS
SM
MD
LG