Достапни линкови

Каталонија: Референдумот за поголема автономија успешен


На вчерашниот референдум гласачите во Каталонија се изјаснија за поголема автономија во однос на централната власт во Шпанија. За гласале над 70 насто, иако одзивот бил нешто под 50 насто. Шпанскиот премиер Хозе Луис Запатеро изјави дека референдумот е валиден и ја подржа децентрализацијата.
XS
SM
MD
LG