Достапни линкови

Братислава: Победа на опозиционите социјал демократи на изборите


Според првичните резултати, на парламентарните избори во Словачка победи опозиционата социјалдемократска партија СМЕР која освои 29, 14 проценти, а досегашната владеачка партија на премиерот Микулаш Зуринда освои 18, 35% од гласовите. Како што јавуваат агенциите сосема неизвесно ќе биде формирањето на Влада од страна на лидерот на СМЕР Роберт Фико, поради недоволно освоеното мнозинство. На изборите во Словачка излегле 57,4% од гласачите, најмалку откако во земјата од 1990-та година се одржуваат слободни и демократски избори.
XS
SM
MD
LG