Достапни линкови

Багдад: Операција Заедно напред против напаѓачите во Ирак


Над 40 илјади ирачки и американски војници учествуваат во една од најголемите операции против напаѓачите во Ирак наречена Заедно Напред. Според извештаите од Багдад ирачките трупи поставувиле доплнителни контролни пунктови. Операцијата се одвива според планот на премиерот Ал Малики а доаѓа по вчерашната закана на Ал Каеда дека ќе се одмазди за смрта на нивниот лидер во Ирак Абу Мусаб ал Заркави. И покрај операцијата во северен Багдад две лица загинаа од автомобил бомба.
XS
SM
MD
LG