Достапни линкови

Багдад: Најмалку шестмина загинати во бомбашки напад врз автобус


Најмалку шест луѓе загинале, а над десетина била повредени во денешниот бомбашки напад врз автобус во кој се превезувале вработени во ирачкото министерство за енергетика. Полицијата прецизира дека автобусот одел кон нафтената рефинерија во областа Дора на југот на Ирак. Претходно, Ал каида во Ирак се закани дека ќе изведе големи напади во земјата во знак на одмазда за убивањето на нејзиниот лидер Абу Мусаб ал Заркави.
XS
SM
MD
LG