Достапни линкови

Вашингтон: Одобрена вакцината што штити од рак на матката


Соединетите Државии ја одобрија примената на вакцината која штити од појава на рак на матката. Вакцината наречена Гардасил им е наменета на девојчиња и на жени од девет до дваесет и шест години. Од оваа болест секоја година во светот умираат скоро двесте и пеесет илјади жени.
XS
SM
MD
LG