Достапни линкови

Стразбур: И Македонија меѓу земјите кои соработувале со ЦИА во активностите со осомничени терористи


Повеќе европски земји, меѓу кои и Македонија, соработувале со ЦИА при префрлање или задржување осомничени за тероризам, се вели во извештајот на Советот на Европа. Во извештајот на швајцарскиот адвокат Дик Марти, објавен денеска, се наведува оти ЦИА користела 14 европски аеродроми за тајните летови, а владите на некои земји активно помагале во таквите активности.
XS
SM
MD
LG