Достапни линкови

Иран: Хавиер Солана на иранските власти им ги предаде предлозите на меѓународната заедница


Во Техеран е во тек состанок меѓу еврокомесарот Хавиер Солана и главниот ирански преговарач во спорот околу нуклеарната програма Али Лариџани. Предвидено е Солана да има средба и со шефот на иранската дипломатија Манучер Мотаки, а постои можност да биде примен и од претседателот Махмуд Ахмадинеџад. Солана треба да им ги врачи последните предлози на меѓународната заедница кои имаат за цел да се убеди Иран да го прекине процесот за збогатување ураниум.
XS
SM
MD
LG