Достапни линкови

Сантијаго: Судири меѓу чилеанската полиција и демонстрантите


Чилеанската полиција се судри со демонстрантите кои протетстираа по улиците на главниот град Сантијаго, јавуваат агенциите. Скоро милион студенти протестираа против зголемувањето на цените за школување. Тоа е прва поголема криза со која се соочи новата претседателка на Чиле Микел Бачеле. Студентите бараат слободен бесплатни учебници и превоз.
XS
SM
MD
LG