Достапни линкови

Техеран: Посета на еврокомесарот Хавиер Солана


Еврокомесарот Хавиер Солана се очекува денеска во Техеран да ги пренеси последните предлози на меѓународната заедниза за решавање на кризата со иранската нуклеарна програма. Предлозите беа усогласени во минатата недела од страна на петте постојани членки на Советот за безбедност на Обединетите Нации плус Германија. Во нив, меѓу другото, стои дека Иран може да смета на повеќестрани преговори но само доколку се откаже од процесот за збогатување ураниум.
XS
SM
MD
LG