Достапни линкови

Подгорица: ЕУ ќе ја признае Црна Гора на 12 јуни


Министерскиот совет на Европската Унија ќе ја признае Црна Гора како независна држава на дванаесетти јуни, по што земјите членки поединечно ќе воспоставуваат дипломатски односи со неа. Ова синоќа во Подгорица го изјави изваестувачот на Унијата за Србија и Црна Гора Јелко Кацин. Тој најави дека во својот извештај ќе соопштел дека Црна Гора ги исполнила условите за потпишување спогодба за стабилизација и асоцијација со Европската Унија.
XS
SM
MD
LG