Достапни линкови

Прага: Тесна победа на Граѓанската демократска партија на парламентарните избори


На парламентарните избори во Чешка што беа одржани на 2 и 3 јуни, победи Граѓанската демократска партија со освоени 35 проценти од гласовите, а досега владеачките Социјал демократи освоија 32 проценти, соопштија изборните органи. Двете партии, заедно со своите коалициони партнери, имаат освоено речиси ист број на места во Парламентот, поради што аналитичарите предвидуваат тешки коалициони преговори за формирање на Влада или пак повторување на изборите. Досегашниот чешки премиер социјал-демократот Јиржи Пароубек изјави дека ќе бара поништување на резултатите од изборите поради како што ја нарече ,,валканата,, предизборна кампања.
XS
SM
MD
LG