Достапни линкови

Пјонгјанг: САД ургираат Северна Кореја да им се врати на преговорите


Соединетите Држави уште еднаш ургираа до Северна Кореја да им се врати на 6 партитните преговори за нејзината контроверзна нуклеарна програма. Ова е одговор на Стејт Депертментот на понудата на Северна Кореја преставник на Вашингтон да го посети Пјонгјанг и да се одржат билатерални преговори. Во септември Северна Коерја се согласи да ја запре прогарма во замена за безбедносни гаранции, но потоа се повлече од преговорите по воведувањето американски санкции поради перењето пари.
XS
SM
MD
LG