Достапни линкови

Прага: Денеска и утре се одржуваат парламентарни избори


Во Чешка денеска и утре се одржуваат парламентарни избори. Социјал демократите на премиерот Јиржи Пароубек се соочуваат со силен предизвик од десните опозициони граѓански демократи на Марек Тополанек, кои според анкетите се во тесно водство. Меѓутоа не се очекува ниту една од партиите да добие мнозинство во парламентот со што се отвараат сите можности за формирање разни коалициони влади.
XS
SM
MD
LG