Достапни линкови

Техеран: Посета на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи


Авгансиатнскиот претседал Хамид Карзаи во Техеран на вториот ден од неговата посета на Иран денеска сес ретнува со минсиерот за внатрешни работи Мустафа Мохамади на разговори за авганистанските беглаци во Иран. Вчера тој се состна со ирнскиот претсеадтел Махмуд Ахмадинечад кој изјави дека Иран е подготвен да асистира во Авгансиатн во индустрискиот и земјоделскиот сектор како и во техниката и науктата. Пзминатиов месец портпаролот на Карзаи изјаво дека Авгансиатан е подготвен да посредува мегу Иран и Соединетите држави за ирнската нуклерна прогрма но оваа пршање не е во агендата.
XS
SM
MD
LG