Достапни линкови

Виена: Завршуваат неформалните разговори на шефовите на дипломатиите на ЕУ


Министрите за надворешни работи на Европската Унија ги завршуваат дводневните неформални разговори во Виена, до кои доага една година по отфрлањето на уставот на Унијата од Франција и Холандија, што отвори многу прашања околу идните Евро интегрции. Вчера шефовите на дипломатиите, се договорија Унијата уште една година да го разгледува прашањето за Уставот. Шпанскиот минстер за надворешни работи Мигуеле Ангел Моратионс инсистираше дека документот може сеуште да биде воведен, оценувајќи дека 15 држави на Унијата кои претствуваат 60 проценти од нејзините жители веќе го ратификуваа докумнтот.
XS
SM
MD
LG