Достапни линкови

Индонезија: Продолжуваат спасувачките операции по преживеаните во земјотресот


Спасувачките екипи продолжуваат да трагаат по преживеани, еден ден по силниот земјотрес на индонезискиот остров Јава, во кој загинаа над три илјади лица. Мегународниот црвен крст соопшти дека изминатата нок илјадници луге ја поминале надвор од нивните домови што се уништени, и најави помош од 10 милиони долари за санирање на штетитте од потресот со сила од 6,2 степена, чиј епиценатар беше на 30 километри од вулканот Мерапи. Во меѓувреме, денеска,два силни афтер шокови го потресоа Пацифичкиот регион од кои едниот во близина на островот Тонга кој бил со сила од 6,7 степени според Рихтеровата сакла ,додека тресење на земјиштетото од 6,2 степени ја погодил Нова Гвинеја. Зесега нема информации за штетите.
XS
SM
MD
LG