Достапни линкови

Пекинг: Посета на германскиот премиер Ангела Меркел


По денешните разговори во Пекинг германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека таа и кинескиот премиер Вен Џибао се согласиле оти Иран не би требало да поседува нуклеарно оружје. Кина и Русија, двете постојани членки на Советот за безбедност на Обединетите нации се противат на поцврстите мерки што ги предлагаат западните сили против Иран со цел да се откаже од нуклеарните активности.
XS
SM
MD
LG