Достапни линкови

Стразбур: Информација на Марти Ахтисари за досегашниот тек на преговорите за Косово


Специјалниот пратеник на Обединетите Нации за идниот статус на Косово Марти Ахтисари синоќа во Стразбур го информираше Советот на Европа за досегашниот тек на преговорите меѓу Белград и Приштина. Тој најави дека наесен ќе им поднесе извештај на Советот за безбедност и на Контакт групата за ова прашање. Инаку, од денеска нов шестмесечен претседавач на Советот на Европа е шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров кој изјави дека не треба да има строги датуми кога да завршат преговорите за статусот на Косово.
XS
SM
MD
LG