Достапни линкови

Брисел: Баросо сака Бугарија и Романија да влезат во ЕУ што побрзо


Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо изјави дека сака придружувањето на Бугарија и Романија во Европската Унија, да се случи што е можно побргу. Баросо за Би Би Си кажа дека членството на двете земји кои се надеваат дека на Унијат ке и се придружат во јанури во 2007 та година, е добро и за нив и за Унијата, и ке претставува потврда за достигнувњето на сите критериуми, вклучувајки ги и прашањата за борба против корупцијата и организираниот криминал.
XS
SM
MD
LG