Достапни линкови

Узбекистан: Една година од нередите во кои загинаа 200 луѓе


Денеска се навршува една година од нередите во узбекистанскиот град Андиџон, во кои загинаа околу 200 луѓе. Узбекистанската влада за инцидените ги обвини исламистичките милитанти, а опозицијата и организациите за човекови права ги обвинија владините сили за насилно задушување на мирољубивите демонстрации. Меѓународната заедница бара независна истрага за нередите и казнување на одговорните.
XS
SM
MD
LG