Достапни линкови

Сплит: Дорис Пак смета дека за одлагањето на независноста на Црна Гора е виновен Солана


Претседателката на делегацијата на Европскиот парламент за Југоситочна Европа Дорис Пак денеска во Сплит изјави дека евро комесарот Хавиер Солана е одговорен за одлагањето на независноста на Црна Гора. Жално е што ова прашање не е решено пред три години рече Пак која ја критикуваше и препораката на Унијата за референдумот во Црна Гора, според која независноста ке биде признаена ако за неа се изјаснат најмалку 55 насто од излезените гласачи.
XS
SM
MD
LG