Достапни линкови

Техеран: Израел е режим базиран на зло, изјави Махмуд Ахмадинеџат


Иранскиот претседател Махмуд Ахамдинеџат во говорот пред студенти за време на посетата на Индонезија, изјави дека Израел е режим базиран врз зло и оти еден ден ќе изчезне. Тој оцени и дека загриженоста на Западот за иранската нуклеарна програма, е голема лага. Во меѓувреме, генералниот секретар на Обединетите нации Кофи Анан го повика Иран да ја отфрли агресивната реторика и да се сврти кон дипломатски разговори.
XS
SM
MD
LG