Достапни линкови

Москва: Одбележување на 61-та годишнина од победата над фашизмот


Денеска во земјите на поранешниот Советски блок и Југоисточна Европа се одбележува 61-та годишнина од победата врз Нацистичка Германија. Во Москва на Црвениот Плоштад се одржува традиционалната голема воена парада, при што за одржување на редот се ангажирани над 250 илјади припадници на безбедносните сили. Претседателот на Русија Владимир Путин порача дека неонацистите не смеаат да бидат толерирани во Русија.
XS
SM
MD
LG