Достапни линкови

Рим: Гласање за нов претседател на државата


Италијанскиот парламент денеска ќе гласа за нов претседател на државата, бидејки на досегашниот Карло Азељо Чампи, му истекува мандатот. Премиерот Романо Проди го предложи 80-годишниот Џорџо Наполитано, поранешен комунист, но централно-десничарската опозиција е против.
XS
SM
MD
LG