Достапни линкови

Казахстан: Посета на американскиот потпретседател Дик Чејни


Американскиот потпретседател Дик Чејни денеска е во Казахстан, каде што ќе разговара со претседателот Нурсултан Назарбаев. Главна тема е енергетската соработка. Во меѓувреме, Русија ја отфрли оценката на Чејни, искажана вчера во Вилнус, дека Москва го користи снабдувањето со енергија за вршење политички притисок врз соседните земји.
XS
SM
MD
LG